Další léčba

Jak se dnes akné léčí?

Ošetření problematické pleti níže uvedenými léky na lékařský předpis není léčba akné ve vlastním slova smyslu. Pouze zmírňují symptomy a předchází komplikacím. Bohužel pomáhají jen po tu dobu, kdy je aplikujete. Žádný z dnes dostupných léků na akné nemá takové účinky, aby vás akné zbavil a vyléčil vás, snad kromě léku Roaccutane. Upřímně řečeno, žádná z farmaceutických firem vyrábějících tato léčiva nemá v úmyslu vás vyléčit, ale léčit a léčit a to co nejdéle to půjde, tak aby jste měli potřebu jejich výrobky „potřebovat“ a utrácet za ně své peníze. Taktéž veškeré volně prodejné kosmetické přípravky (krémy, pleťové vody, masti, gely...), které neobsahují žádnou z níže uvedených účinných látek vás akné bohužel nezbaví.

1. Topická léčba akné (zevní aplikace)

Topické retinoidy (tretinoin - Retin – A 0,025% drm. crm., Retin – A 0,05% drm. crm., Locacid drm. crm. (0,05% krém), Locacid drm. sol. (0,1% roztok), Airol drm. crm. (0,05% krém) a isotretinoin např. v preparátu Isotrexin drm. gel (2% erythromycin + 0,05% isotretinoin, kombinaci poskytuje i Aknemycin plus drm. sol. (4% erythromycin + 0,025% tretinoin) redukují tvorbu komedomů (komedolytika) a jsou protizánětlivé. Zlepšují dozrávání epidermálních buněk folikulů a zabraňují tak nadměrné proliferaci a hyperkeratinizaci. Působí keratolyticky a komedolyticky, jsou vhodné zejména u akné s výrazným zastoupením komedonů. Jsou na prvním místě nejen na začátku léčby, ale hlavně při udržovací terapii dlouhodobě, dokud akné neodezní, obvykle více let. Účinek zevních retinoidů nastupuje až koncem prvního měsíce terapie. Ve 2.–3. týdnu léčení dokonce vzniká u části pacientů přechodné zhoršení v důsledku urychlení zánětlivé přeměny stávajících komedonů (rebound fenomén). Relativní kontraindikací je gravidita a laktace. Při používání se může objevit podráždění a zarudnutí kůže. Ke zmírnění nežádoucích účinků pleť čistíme přípravky, které ji nevysušují, a používáme lehké hydratační krémy. Retinoidy zeslabují vrchní vrstvu epidermis, proto je důležitá ochrana před sluncem.

Adapalen (Differine gel 0,1% gel a Differine krém 0,1% krém, Adaferin - pouze v zahraničí), je novější retinoid, řadíme jej do 3. generace tzv. polyaromátů. Ve srovnání s ostatními retinoidy je dražší, ale je lépe tolerován. Kromě účinku na komedony má navíc výraznější protizánětlivý účinek. Některé studie uvádějí i mírný sebostatický efekt. Dobrá tolerance umožňuje urychlit účinek adapalenu kombinací s dalšími, nejvhodněji s lokálními antibiotiky.

Topická antibiotika (pro zevní povrchovou aplikaci) jsou namířena proti Propionibacterium acnes a působí i protizánětlivě. Proti vzniku rezistence baktérií na účinnou látku je vhodné je kombinovat s benzoyl peroxidem. Používá se erytromycin (Eryfluid drm. sol, Aknemycin drm. sol, Aknemycin Plus - kombinace erythromycin+tretinoin) či klindamycin (Dalacin T drm. eml) v různých formách pro topickou aplikaci. ZINERYT kožní roztok (Erytromycin + zinek, zamezující růstu bakterií, které se podílejí na vzniku akné, v případě ošetřování zanícených kožních mazových žláz erytromycinem dochází k jejich postupnému hojení, příměs zinku zvyšuje účinnost erytromycinu, u těžkých forem akné lze přípravek kombinovat například s lokální aplikací vitamínu A, benzyl peroxidu nebo celkově podávaným tetracyklinem).

Benzoyl peroxid (Duac gel drm. gel 1% clindamycin + 5% benzoylperoxid, ECLARAN gel(5%, 10%), Benzac - dostupný v zahraničí) také působí na Propionibacterium a je součástí mnoha přípravků pro péči o problematickou pleť. Občas může způsobit alergickou reakci nebo kontaktní dermatitidu, zvláště pokud je ošetření pleti doprovázeno agresivním mytím.

Azealová kyselina (Aknoren, Skinoren, SynCare White Action) zmírňuje zánětlivé projevy, působí antibakteriálně a komedolyticky. Ve 20% koncentraci v lékové formě krému má hlavně antimikrobiální účinek, přičemž nevyvolává bakteriální rezistenci, doba aplikace je tudíž neomezená. Dobrá tolerance je výhodou u jedinců s citlivější pletí. Nástup účinku je pomalejší, při dlouhodobé aplikaci jsou výsledky dobré, omezuje tvorbu komedonů i zánětlivých lézí. Navíc působením na enzym tyrozinázu ovlivňuje příznivě hyperpigmentované jizvičky. Oproti retinoidům ji lze používat v létě, nehrozí riziko vzniku pigmentových skvrn.

Kyselina salicylová a glykolová (bez lékařského předpisu) pomáhá odstraňovat odumřelé buňky.

2. Celková léčba akné (vnitřní aplikace)

Izotretinoin je retinoid (Roaccutane), derivát vitamínu A – jehož vysoké dávky mají jeden z vedlejších účinků vysušování pokožky, lék který je velmi účinný v léčbě závažných forem akné. Normalizuje vyzrávání epidermálních buněk, snižuje sekreci mazu až o 70% a působí protizánětlivě. Izotretinoin je teratogen. Způsobuje malformace lidského plodu. Při užívání musí být zajištěna dostatečně účinná antikoncepce a před podáváním 2 těhotenské testynegativní. Celkově se podávají lipofilní antibiotika (doxycyklin, erytromycin), které mají afinitu k mazovým žlázám. Díky vzrůstající rezistenci bakterií je vhodná kombinace s topickými přípravky.

Zdroje:http://www.pharmanews.cz/2006_03/akne.html
1) VOSMÍK F a kol.: Dermatovenerologie, Praha, Karolinum,1999
2) http://www.acne.org
3) http://www.medicinenet.com/acne/article.htm
4) http://www.emedicine.com

 

Záznamy nebyly nalezeny...